Dakako, nisu svi odjevni predmeti povezani s nasilnom smrću, mada upravo ta nasilna smrt čini dobar dio povijesti ove velike zemlje. Ili, kako je to uoči otvaranja izložbe sročila prva dama dr. Jill Biden, “simbolima i oblicima, bojama i krojevima otkrivamo i prikrivamo tko smo”. Uostalom, i ona je uoči inauguracije svog muža na predsjedničku dužnost bila svjesna toga da će je pamtiti uglavnom po tome što ima na sebi.



Sobe muzeja pretvorene su u pozornicu za stotinjak primjeraka muške i ženske mode od 19. do kasnog 20. stoljeća. A da Metropolitan ne bi izgledao kao veliki walk-in ormar, muzej je angažirao devet filmskih redatelja, uključujući Julie Dash, Chloé Zhao, Sofiju Coppolu i Janiczu Bravo, da kreiraju vlastite mizanscene.
Modni kreator Tom Ford podsjetio je na Bitka za Versailles, povijesnu modnu reviju američkih i francuskih dizajnera koji su 1973. prikupljali sredstva za obnovu palače. Publika tako na jednom mjestu može vidjeti metalne manekene u modelima koje su skrojili Halston, Anne Klein, Oscar de la Renta, Saint Laurent i Ungaro.


Regine King u Richmond Roomu prikazuje tipični salon u Virginiji 19. stoljeća. Njezin se prikaz usredotočio na Fannie Criss Payne, krojačicu rođenu 1860. u obitelji bivših robova. Malo dalje, Martin Scorsese je zamislio salon Franka Lloyda Wrighta kao mjesto za noir ep u kojem modeli nose kreacije Charlesa Jamesa.
U rujnu prošle godine u Metropolitanu je otvoren i prvi dio ove dvodijelne izložbe, nazvan “In America: A Lexicon of Fashion”, a oba traju do 5. rujna 2022. Anna Wintour Costume Center udomio je eksponate na temelju patchworka, od kaputića kojim je Andre Walker odao počast oregonskoj tvrtki Pendleton Woolen Mills koja pokrivače i odjeću od vune kroji od davne 1863. pa sve do cvjetovima ukrašene haljine Oscara de la Rente koju su rado nosile i Taylor Swift i sama Anna Wintour.

