U poljskom paviljonu Małgorzata Mirga-Tas je postala prva romska umjetnica koji je preuzela nacionalni paviljon na ovoj 150 godina staroj manifestaciji. U grčkom paviljonu pak nadrealni VR film umjetnica Loukia Alavanou transportira gledatelje kroz atensko romsko naselje.
Izložba Mirga-Tasove “Re-enchanting the World” je trijumf slavljenja romskog života i povijesti. Masivna šarena platna i ručno šivani radovi obavijaju eksterijer paviljona, dok je unutrašnjost od plafona do poda puna radova.


U obližnjem grčkom paviljonu se nalazi Alavanouin show „Oedipus in Search of Colonus”, koji nastoji odvesti posjetitelje u blizinu romskog iskustva posve drugačijom estetikom i tonom. Snažna VR prezentacija koju je kurirao Heinz Peter Schwerfel, suprotstavlja klasičnu grčku mitologiju s realnošću romskog život te nudi neobično intimnu interakciju.
Umjetnica, koja nije romskog podrijetla, transformirala je prirodno svijetao paviljon u pećinastu sobu s desetak VR setova za glavu.
Film u trajanju od 16 minuta odvodi gledatelje u atensko romsko naselje Neo Zoi. Tamo se još uvijek živi u improviziranim uvjetima, iako su naselje osnovali Romi koji su preživjeli brutalni nacistički progon nakon Drugog svjetskog rata.
Umjetnica je slučajno pronašla ovo mjesto, za koje tvrdi da joj je promijenilo život. Iako postoji desetljećima, Grci koji poput nje žive samo 20-ak kilometara dalje ne znaju kako izgleda.
Koristeći život naselja kao podlogu reinterpretirala je Sofoklovu dramu Edip na Kolonu. Glumci u drami su romski amateri te rekreiraju proču o Edipovom egzilu i pitanjima koja postavlja vezano uz pripadnost, život i smrti.
Tekst: Vedrana Sunko