U lisabonskoj četvrti Alcântara davne je 1846. godine izgrađen gigantski kompleks u kojem se smjestila tvornica za preradu tkanine. Bio je to industrijski pogon od iznimne važnosti za prosperitet Lisabona, no nakon pola stoljeća u Alcântari tvornica je napustila kompleks, koji se prostirao na čak 23.000 četvornih metara, a na njegovu mjestu otvorila se tiskara koja je radila sve do konca 20. stoljeća. Zgrade i pogoni u kojima se stoljeće i pol stvaralo i gradilo preko noći su ostali posve prazni doimajući se poput grada duhova, vapeći za renovacijom i daškom kreativnosti.

Djelić grada u Alcântari bio je posve opustošen i gotovo zaboravljen, a onda mu je 2008. godine udahnut novi život. Na mjestu starih prostora tvornice osvanuli su uredi, a vrlo brzo stigli su i šarmantni kafići, cool restorani i trgovine. “Grad unutar grada” dobio je naziv LX Factory i postao jedno od omiljenih mjesta u Lisabonu. Danas je u LX Factoryju smješteno više od dvije stotine biznisa, posebice start-upova, no uz to što slovi kao živahna poslovna zona, postao je i umjetničko i kulturno središte

Mjesto je to na kojem se na neobično šarmantan način isprepleću prošlost i sadašnjost. Ulice krase djela nekih od najcjenjenijih portugalskih street art umjetnika, poput gigantske ose načinjene od otpada, a u blizini se nalazi i Village Underground, coworking prostor i centar kulture u potpunosti izgrađen od starih autobusa i transportnih kontejnera. LX Factory krije i jednu od najljepših knjižara, Ler Devagar, smještenu u prostoru stare tiskare, nebrojeno mnogo galerija koje predstavljaju umjetnike iz cijeloga svijeta, dućančiće s dizajnerskim namještajem ili finim vinima, a ima čak i brijačnicu. Vikendom ulice LX Factoryja dodatno uveseli šarenilo buvljaka miješajući lokalce i turiste te stvarajući užurbanu i živahnu atmosferu koju je teško zaboraviti.
Druge atraktivne europske city-break destinacije istražite u raskošnom zimskom izdanju magazina StoryBOOK.

Tekst: Tina Lončar