
Caffe del Popolo
Córdoba, Argentina
Arhitekti: Rare Studio Experimental
Veličina: 4 m²
La cafetería de Especialidad más pequeña del mundo ili najmanji specijalizirani kafić na svijetu, Caffe del Popolo jedan je od onih eksperimenata koji nastaju u prostorima koji se u gradu često shvaćaju kao neupotrebljivi ili zastarjeli. Projekt je izveden u trokutastoj praznini između dva bloka stanova u četvrti Nueva Córdoba u istoimenom argentinskom gradu. Dizajn je zamišljen kao objekt koji se može uklopiti u prazninu, kao “urbana proteza”. To je prostor za kontemplaciju i pogled na urbani krajolik Córdobe, na stambenu zgradu arhitekta Ignacija Toga Díaza, kulturni centar Paseo del Buen Pasto, crkvu La Iglesia de Los Capuchinos i zgradu Baoro arhitekta Osvalda Ponza. Ispod fasade od stakloplastike nalaze se etaže opremljene dvjema metalnim stolicama, a uz rub nogostupa urbani je namještaj od betona i metala.

Blue Bottle Coffee Kanda Manseibashi Cafe
Tokio, Japan
Arhitekti: Schemata Architects
Veličina: 24 m²
Ovaj maleni kafić u tokijskom Kanda Manseibashiju jedanaesti je Blue Bottle Coffee otvoren u Japanu. To je njihov najmanji lokal, površine 25 četvornih metara, i prvi kafić bez ijednog mjesta za sjedenje. Nalazi se ispod 100 godina starog željezničkog mosta za liniju Chuo, izgrađenog od cigle. Arhitekti su učinili sve što su mogli kako bi kafić integrirali u ovo atraktivno povijesno okruženje. Uklonili su postojeće gipsane ploče na zidovima i stropu te umjesto njih ugradili strukturu od crvene cigle i betona u kojoj se ističe bijela površina pulta koji zaziva da zastanete i naručite svoj topli napitak.

Pinheiros Coffee
São Paulo, Brazil
Arhitekti: Studio Boscardin.Corsi Arquitetura
Veličina: 5 m²
U Rua dos Pinheiros u brazilskom São Paulu, inspiriran jednostavnošću i minimalizmom Japana, nalazi se kockica koja nudi kavu užurbanim prolaznicima u urbanoj džungli višemilijunskoga grada. Prostor je funkcionalan i ničime ne iskače iz prostora, ničime osim mirisom kave koji vas mami da na trenutak zastanete i naručite šalicu svog užitka. Bio je to velik izazov – u tako malenom prostoru, a riječ je o samo pet kvadrata, pronaći dovoljno mjesta da se u njemu ne sudaraju dva konobara. Ovaj je lokal sa samo nešto većim skladištem povezan stražnjim vratima, skrivenima u letvicama.

Dallah
Sharq, Kuwait, Kuvajt
Arhitekti: Associated Architects Partnership
Veličina: 45 m²
Dallah je tradicionalni lonac za kavu koji se koristi za kuhanje i posluživanje qahwat dallaha, arapske vrste kave. Sastojci, mjedene, čelične, srebrne ili zlatne posude u kojima se kuha i servira te sam proces posluživanja, sve je to dio običaja gostoprimstva kojima se Arapi ponose. Poslužen brže od talijanskog espressa, taj trenutak uživanja u kavi može trajati nekoliko sekundi ili nekoliko dugih minuta, ovisno o prigodi. Qahwat dallah ima mnogo nijansi, tonova i okusa koji odražavaju vrijeme i mjesto u kojem je napravljen. A Dallah kao brend ponosi se stvaranjem najukusnijih tradicionalnih i suvremenih delicija. Ovaj je lokal mirno i toplo, gostoljubivo i istodobno dinamično mjesto u kojem svaki detalj odaje počast tradiciji dallaha. Svježi zeleni teraco pod, čiste bijele mramorne ploče i tople drvene police od poda do stropa okružuju srce prostora u kojem je smješten okrugli zajednički stol koji vas poziva da sjednete i prepustite se čarobnim mirisima koji vas prenose u svijet užitka, ma koliko on kratko trajao.

Big Small Coffee + B&B
Peking, Kina
Arhitekti: Office AIO
Veličina: 34 m²
Smješten unutar Xiang’er Hutonga u središtu Pekinga, Big Small Coffee + B&B ima ukupnu površinu od 34 četvorna metra. U usporedbi s nekim drugim predstavljenim lokalima to se čini kao puno prostora. No valja reći da se sastoji od dva dijela: caffe bara veličine 19 kvadrata i gostinjske sobe površine 15 četvornih metara, smještene u dvorištu. Vlasnici gostima nude izvrsnu kavu u malom prostoru, otud i naziv brenda – Big Small Coffee, male veličine, ali velikih namjera. Granit Volga Blue odabran je zbog svoje svjetlucave crne boje s akcentima spektakularne plave, potajno slaveći vizualni identitet marke. Granitna ploča kao da lebdi i probija se kroz stakleni izlog. Na sunčanoj strani kosog krova nalazi se veliki prozor kroz koji lokal obasjava prirodna rasvjeta koja se probija između gustih zelenih grana drveća koje se izvija iznad zgrade. U gostinjskoj sobi nekad su živjeli gazdarica i njezin sin. Dok nisu srušili pregradni zid, u tom su prostoru zapravo bile dvije sobe – ona glavna imala je osam kvadrata, dovoljno da u nju stanu krevet, stol i televizor, te druga, široka 80 cm, u kojoj je spavao sin dok nije otišao na fakultet.

Ovu i slične teme potražite u raskošnom ljetnom izdanju magazina StoryBOOK.
Tekst: Mladen Smrekar
Fotografije: Press