Kada je riječ o akutnim temama društva, Ida Prester i Nina Mia Čikeš uvijek su među onima koje hrabro istupaju i ne zaziru od javnog izražavanja svojih stavova – uvijek obojenih pozitivnim aktivizmom i idejom slobode. Zašto je dobro činiti dobro te kako i sami možemo pridonijeti ispričale su nam u ljetnom izdanju lifestyle magazina StoryBOOK, a otkrile su nam i koji ih stih najbolje opisuje, koji im je omiljeni hot-spot za brzi bijeg iz svakodnevice, kako zamišljaju ljetni hedonizam te koja ih trivija najviše zabavlja.

Koliko je danas važno koristiti vidljivost za promicanje tolerancije, empatije i sloboda?
Nina Mia: Neupitno je koliko je važno skretati pažnju na teme koje se dotiču slobode. Sloboda kao zajednički nazivnik empatije i tolerancije pravo je za koje se svakim danom moramo boriti iz petnih žila, na što nas svakodnevno podsjećaju razne vijesti koje dolaze iz svih krajeva svijeta. Uistinu nisam optimistična kad je o tome riječ i kamo to sve vodi, a pitanje koje me najviše tišti jest dokad će se tolerirati inercija? Kada će se stvoriti pravi otpor koji nije provociran time što ne postoji drugi izbor?
Manjak empatije općenito u društvu me jako žalosti. Proces ulaženja u stanje, osjećaje i situaciju druge osobe, odnosno sposobnost stavljanja u položaj drugoga i razumijevanje svijeta drugoga od krucijalne je važnosti za simbiozu svih nas.
Ida: Iako se kod mene događa spontano, mislim da je važno koristiti medijski prostor za takve stvari, reagirati kad treba, ne praviti se glup. Svatko od nas trudi se učiniti svijet ljepšim mjestom, barem u mom krugu. Netko štiti životinje, netko spašava šume i rijeke, nekome su bliže izbjeglice ili feminističke teme. Moj se glas ponekad dalje čuje i to je privilegij. Cijenim tu poziciju i zahvalna sam što mogu tu i tamo motivirati neke ljude za dobre stvari. Mi smo svi mali dio zajednice, ta pripadnost “plemenu”, humanost i suosjećanje prema nepoznatim ljudima – to mi je iznimno važno i to je osnovna kvaliteta koju mislim da trebamo učiti djecu.

Jedna od trenutačno vrlo aktualnih tema je i body pozitivizam, koliko je važan kao pokret i koliko je važno da su u njemu angažirana slavna lica?
Nina Mia: Nekidan sam glasno razmišljala o činjenici kako bi mi žene definitivno bile nekoliko kilograma iznad vlastite idealne težine (one koja je nama u glavama, naravno) da nismo i dalje toliko zasipane nerealnim idealima, bez obzira na body pozitivizam kojem još treba poprilično vremena da se ukorijeni u naše percepcije. Ono što me u ovom slučaju zanima jest može li se body pozitivizam doista odnositi na samopoštovanje svog fizičkog izgleda kada je toliko ovisan o odobravanju drugih? U digitalnom dobu filtera, face aplikacija, aplikacija za sužavanje i izduživanje tijela potpuno mi je nerealno da će biti nekog većeg pomaka u implementaciji ovog važnog pokreta, odnosno njegovih pozitivnih aspekata. Nadalje, važno je tko, kako i na koji način prezentira body pozitivizam. Nije svaki pristup jednako efektan i vjerodostojan, a da ne kažem i ispravan. Ponajprije smatram, bez presedana, da je zdravlje najvažnije i većina argumenata u pokretu tu pada u vodu. Što ne znači da treba bilo koga kritizirati na temelju fizičkog izgleda. Realno, u tom kontekstu, valjalo bi se suzdržati suvišnog komentiranja, osim ako vas netko izričito ne pita za mišljenje. Ali to više spada u bonton, a ne isključivo u ovaj pokret.
Ida: Napokon smo se oslobodile ropstva mršavosti i savršenosti tijela. Dugo je trebalo, lobiji industrija i dalje rade svoje, njima je u interesu da smo vječno nezadovoljne. Ali pomak je očit i posljednjih se godina dogodila prava revolucija. S druge strane, postoje i silnice u suprotnom smjeru – filteri na Instagramu. Koliko smo se s jedne strane opustili, s druge strane većina djevojčica želi izgledati identično kao nerealni preset društvenih mreža. Oslobodili smo tijelo, ali lice mora biti savršenije nego ikad. Nulta tolerancija na bore, estetske operacije su ušle na razinu osobne higijene, a autentičnost je vrijednost prošlih vremena. Ima tu puno tema i opasnosti, pojava društvenih mreža obrnula je igricu, velik je izazov danas ostati svoj.
Kad govorimo o tijelu, izgledu i zdravlju, koja je vaša opsesija?
Ida: Besmrtnost. Voljela bih živjeti više od sto godina (ma i zauvijek ako može) i bojim se tog neminovnog rastanka na kraju. Ma možda se s vremenom i moj stav promijeni i ne bude mi ni do čega, ali zasad mi se ljudska smrtnost čini baš loša fora. Jako volim život i uživam u svakom trenutku.
Nina Mia: Opsesije su nešto što me u ovom kontekstu nikada nisu dotaknule pa bih onda definitivno izdvojila zdravlje u diskursu tjelovježbe i zdrave prehrane. Pod zdrava prehrana mislim na raznovrsnu i umjerenu prehranu, a u svoj koncept tjelovježbe ubrajam i svakodnevnu vožnju biciklom na posao i s posla. Dakle, ne radi se o nekim velikim zahvatima i opsesijama, ali trudim se balansirati maksimalno, iako, nemojmo si lagati, nerijetko završim na dionici iz krajnosti u krajnost.

Koji stih iz neke pjesme vas najbolje opisuje?
Nina Mia: S obzirom na to da svi moji prijatelji znaju da mi je jedna od najdražih pjesama koju iz srca volim zapjevati ‘Let me in’ Kleerup & Susanne Sundfør, ovaj put odabir pada na stih: Let me in.
Let me in
I’ve got a heart of gold
I’ll do whatever it takes
Just let me come closer.
Ida: Igraj svoju igru, opusti se, uhvati ritam.
Nitko nam ništa ne može…
Vaš omiljeni hot-spot za brzi bijeg iz svakodnevice, kratko putovanje?
Nina Mia: Kako smo idealno geografski i strateški pozicionirani te je izvrsno što nam je sve nekoliko sati vožnje od mjesta stanovanja, uistinu jednako uživam kada odem za vikend na obalu ili u planine ili u posjet prijateljima u Osijek. Ali nekad je idealno ostati i u svoja četiri zida, isključen od svega. Samo što ja baš nisam taj tip osobe.
Ida: Uvijek Rovinj, Beograd i Berlin, kad su dobre avionske veze. Tamo smo već doma. Rechargamo se i spremni smo za nove avanture.
Ljeto je tu, kakav hedonizam zamišljate, o kakvom odmoru maštate?
Nina Mia: Bez signala.
Ida: Kao i svake godine, idemo s klincima na Crveni otok. Nas pet obitelji, s desetero djece. Mladunci se brčkaju, skaču i uživaju, a mi pijuckamo sokić u hladu i slušamo njihov smijeh iz daljine. Ugašeni telefoni. Sreća.
Trivia u kojoj najviše uživate?
Ida: Instagram.
Nina Mia: Čitanje Bulgakova ‘Majstora i Margarite’ svaki put nanovo, u nedogled.
Na čemu trenutačno radite?
Nina Mia: I dalje sam na bezbroj strana, s bezbroj ideja i još toliko projekata. Ali sve ide svojim tijekom, uz dobar time management. Da se dio realizira, nitko sretniji od mene. A ne mora nijedan. Već ćemo moral nekako dići. Kako bi rekao Cormac McCharty u ‘Nema zemlje za starce’: “You never know what worse luck your bad luck has saved you from.”
Ida: Radim na tome da napokon odem na more.
Odradila sam sezonu ‘Masked Singera’ na RTL-u, kao i sezonu ‘Fakapa’ na Novoj TV, izbacila jednu divnu pjesmu s mladim umjetnikom Fantomom ‘Budalo’, koncerti, eventi, kombiji, rusvaji… zadovoljna sam ovom godinom, ali premorena. Idem negdje da budem samo mama.
Raskošan editorijal i intervju u cijelosti potražite u novom ljetnom izdanju premium lifestyle magazina StoryBOOK.
