Brojna istraživanja potvrdila su vezu između sjedilačkog načina života i pojave bolova u vratu, ramenima i donjim leđima, dodaje Sanja.
Kako bismo tome doskočili pokušat ćemo vas rasteretiti koliko god je moguće te potencijalno možda i prevenirati nastanak neke od navedenih poteškoća. Mi ćemo vam pokazati kako, a sve što se od vas očekuje je trud koji morate uložiti sami.
Nastojte svakoga dana tijekom svog radnog vremena ustati od stola i računala, progibati leđa, ramena, ruke, noge… barem prošetati par minuta, a nakon što radni dan službeno završi pustite si naš današnji trening u kojem smo se orijentirali na gornji dio tijela – leđa, ramena, prsa, kralježnicu, ruke i ozbiljnije se posvetite sebi.
Od rekvizita vam treba dugački štap, a može poslužiti drška metle ili nešto slično.
Zašto krenuti vježbati već danas poslije posla?
“Zato jer pokazujemo vježbe mobilnosti torakalne kralježnica i ramena i te vježbe uvelike mogu olakšati zakočenost, napetost ili bolove svakome tko mnogo sjedi za računalom, tipka na mobitelu, pogrbljeno se drži, slabo se kreće, a pokrenut ćete i cijelo tijelo. Torakalna, odnosno prsna kralježnica, najpokretljivija je u smjeru rotacije, no ona ima mogućnost fleksije, ekstenzije i sagibanja u stranu. Mobilnost ili pokretljivost prsne kralježnice od iznimne je važnosti. Odgovorna je za pravilnu funkciju ramena, vrata i lumbalne kralježnice (donjih leđa), čiji problemi često budu povezani s nedostatkom mobilnosti upravo torakalne kralježnice. Uslijed nedovoljno kretanja i dugotrajnih sjedećih položaja torakalna kralježnica postaje kifotična (zaokružuje se) i gubi pokretljivost, posebno u smjeru rotacije i ekstenzije (ispružanja). To je razlog promjene cijele posture tijela pa posljedično glava i vrat odlaze u protrakciju (pomak prema naprijed), ramena i lopatice se “zaokružuju”, a donja leđa odlaze u pojačanu lordozu”, ispričala je Sanja Kovačec te nastavila objašnjavati važnost torakalne kralježnice te koje su nuspojave ako joj ne posvetimo pažnju i ne osvijestimo taj dio tijela: “Kruta torakalna kralježnica će dovesti do brojnih kompenzatornih obrazaca u tijelu pa će se tako, uslijed nemogućnosti ekstenzije (uspravljanja) torakalne kralježnice, mišići ramena, vrata i leđa naprezati značajno više. To može dovesti do brojnih upalnih i bolnih stanja. Nemogućnost adekvatne rotacije torakalne kralježnice kompenzirat ćemo suvišnom rotacijom donjeg dijela leđa, što može dovesti do bolova, nedostatka stabilnosti i ozljeda međukralježničnih diskova.”
Imate li već problem?
Ako puno sjedite, mišići vrata i leđa vam se čine napeti, umorni, postaju bolni, imate tenzijske glavobolje ili se bol pojavljuje u ramenima ili donjim leđima, jer kako smo opisali, nedostatak torakalne mobilnosti kompenziramo tim regijama, poradite na pokretljivosti i osjetit ćete značajno poboljšanje.
Ovim vježbama, kaže Sanja, naglasak je stavljen na kretnje prsne kralježnice i ramena koje najviše gubimo zbog sjedećih položaja.
Jeste li se prepoznali u nekome od navedenih primjera? Ako niste sjajno! Ako jeste – manje sjajno, ali odlična je vijest da imamo trening baš za vas.
I za vas koji ove probleme nemate, ali želite prevenirati njihov nastanak! Naš savjet je da SVI odradite ovaj set vježbi što češće, kad stignete i svaki dan. Kralježnica će vas voljeti!