“Osjetilni ili senzorni sustavi u našem tijelu međusobno su povezani i od iznimne su važnosti za naše funkcioniranje. Pomoću osjeta kretanja, vida, sluha, dodira, okusa i njuha naš mozak dobiva informacije koje obrađuje i daje im smisao te odgovara optimalnom aktivnošću. Evo primjera – vi hodate ili trčite, spotaknete se i padate. Naš će mozak iznimnom brzinom procesirati ono što smo osjetili, vidjeli, čuli i pripremiti odgovor koji će najoptimalnije riješiti problem, a što bi u ovom slučaju bilo ispružiti ruke i dočekati se na njih. Ako je integracija svih senzornih inputa bila adekvatna, vjerojatno ste tako reagirali i prošli s malo ogrebenim šakama, no ako niste, mogli ste razbiti glavu, slomiti kuk, ruku ili nešto drugo, što je čest primjer kod starijih ljudi. Naime, kako starimo, naši senzorni sustavi rade sve lošije i potrebno ih je trenirati, a posebno se to odnosi na proprioceptivni i vestibularni sustav”, uvodi nas Sanja Kovačec, vlasnica zagrebačkog Power House studija za vježbanje u video trening koji smo vam pripremili.
Što su propriocepcija i vestibularni sustav?
Propriocepcija je svijest o položaju tijela u prostoru i nastaje prikupljanjem informacija iz receptora u našim zglobovima, tetivama i mišićima. U praksi bi to značilo da ako sada zažmirite znate točno u kojem vam je položaju tijelo i kažiprstom bez problema možete dotaknuti nos.
Vestibularni sustav nam daje informacije o položaju tijela u odnosu na silu težu – mirujemo li ili se krećemo te kojom brzinom.
“Kada ova dva sustava optimalno rade imamo kontrolu nad našim pokretima, dobru posturu i balans, ne smeta nas ljuljanje, vožnja zavojima, na valovima ili turbulencije u avionu.
Ako nam je propriocepcija loša najprije ćemo to opaziti po lošem balansu – često se spotičemo kada hodamo, loše koordiniramo kretnje, padaju nam stvari ili se sudaramo s predmetima, loše se držimo (pogrbljeno) ili čak počinjemo izbjegavati aktivnosti kod kojih imamo strah od pada, kao hod po stepenicama ili neravnim površinama. A u kombinaciji s deficitarnim vestibularnim sustavom možete osjećati dodatno nelagodu, mučninu ili vrtoglavice kod naglih promjena položaja, kod vožnje, njihanja i slično”, dodatno je objasnila Sanja Kovačec.
Ako je neki od navedenih primjera vama poznat i prepoznajete se u tim situacijama vrijeme je da poradite na tome. Ako nije svejedno odradite trening jer starimo i dobro razvijena ova dva sustava će nam tada biti itekako važna. Sjetite se kako se kreću stariji ljudi…Bolje spriječiti nego liječiti!
“Kad smo mladi svima nam je cilj vježbanja da dobro izgledamo. U srednjim nas godinama već dosta toga boli, imamo ozljede kralježnice ili drugih zglobova, pa nam je najbitnije da smo bez bolova, a u starijoj dobi, vjerujte, jedini prioritet postaje da ne padnemo, odnosno da imamo dobar balans”, kaže Sanja Kovačec.
Trening propriocepcije, odnosno balansa pripremio nam je Dino Prohaska, instruktor i trener u Power House studiju iz kojeg poručuju da je ovakav trening važno provoditi čitav život kako bismo se zaštitili od ozljeda.
Za današnji trening vam treba deblji jastuk, presavijena prostirka ili bilo kakva druga nestabilna podloga.
Više treninga možete potražiti na našoj stranici te na YouTube kanalu Power House studija.