Još donedavno čarobna sintagma anti-ageing gotovo je jamčila dobru prodaju. Brendovi su njome etiketirali sve moguće artikle, od pomlađujućih čistača lica i njegujuće šminke do šampona, pa čak i boje za kosu te proizvode za vrlo mlade djevojke. No u jednom trenutku kao da je došlo do općeg zasićenja ovim terminom pa se sve glasnije počelo govoriti o novom trendu pro-ageing ili well-ageing kozmetike koji problemu starenja pristupa manje katastrofično i s malo više dostojanstva, ali s jednako efikasnim sastojcima u njegujućim proizvodima.
WELL-AGEING
Kao jedan od rezultata ovog “novog pogleda na život” pojavile su se brojne inovativne linije za njegu kože u razdoblju menopauze, koje je donedavno bilo poprilična tabu tema čak i među ženama otvorenih horizonata. Mnogi smatraju da se situacija počela radikalno mijenjati nakon što je, a tko drugi nego Gwyneth Paltrow počela otvoreno govoriti o vlastitim iskustvima o predmenopauzi, što je pokrenulo lavinu oduševljenja među ženama diljem svijeta koje i same prolaze slične muke. Francuski Vichy među prvima je osmislio specijaliziranu njegu za kožu u menopauzi koja se stalno grana novim proizvodima, a u međuvremenu su se pojavili i drugi brendovi sa svojim rješenjima.
Kozmetički brendovi postali su svjesni kako problem s bubuljicama više nije rezerviran samo za pubertetlije nego podjednako muči i žene u 40-ima, zbog čega se sve više razvijaju i linije protiv akni u odrasloj dobi, poput seruma i ciljanog tretmana za akne u liniji Dermalogica Age Bright. Takve linije sadrže cijeli spektar različitih proizvoda, najčešće na bazi salicilne kiseline, a riječ je o njezi koja istodobno sanira prištiće i bore.
Jedan od omiljenih sastojaka pro-ageing kozmetike svakako je retinol, svenamjenski derivat vitamina A, koji se može koristiti za sanaciju posljedica akni, oživljavanje kože bez sjaja, redukciju finih bora i mnoge druge boljke. Budući da u koži potiče prirodne procese proizvodnje kolagena, vrlo brzo nakon nanošenja preparata s retinolom vidimo konkretne rezultate. Na samom početku njegove primjene najbolje ga je nanositi kao dio večernje, odnosno noćne njege. Nakon što se koža navikne na ovaj učinkoviti sastojak, preparati na bazi retinola mogu se upotrebljavati i kao dnevna njega, ali isključivo u kombinaciji sa zaštitnim faktorom. Uvijek se nanosi u maloj količini, a, osim toga, treba izbjegavati ostale eksfolijatore, osim ako njihovo djelovanje nije usklađeno s učinkom retinola.

ČISTO RJEŠENJE
Stručnjaci savjetuju da ovakve proizvode kombinirate sa serumima na bazi vitamina C ili potražite tretmane koji već sadrže oba sastojka. Neizostavna je, dakako, i hijaluronska kiselina čije se djelovanje najbolje može usporediti s malenom spužvom koja je u stanju upiti količinu vode, odnosno vlage veću od sebe i koja omogućuje da se hidratantni sastojci bolje i brže prenose iz dubinskih dijelova kože do njezine površine. Dobro je znati da hijaluronska kiselina dolazi u molekulama različitih veličina i mogućnosti penetracije, a svaka od njih ima svoje prednosti, što najbolje demonstrira hidratizirajući booster Eucerin Hyaluron Filler.
S obzirom na to da je fotostarenje jedan od vodećih uzročnika prijevremenoga gubitka tonusa, ogrubljivanja kože i nestanka prirodnog zdravog sjaja, vitamin C svakako je jedan od najtraženijih sastojaka u kremama i serumima jer efikasno štiti od posljedica fotostarenja koje nastaje pri izlaganju sunčevim zrakama. Trenutačno omiljeni proizvodi na bazi ovoga moćnog vitamina definitivno su hidratantni i hranjivi boosteri. U stopu ih prate kapsule za dnevnu i noćnu uporabu koje čuvaju teksturu bez kontaminacije do trenutka otvaranja, a čija je koncentracija u prosjeku od 15% do 20%. One su uglavnom predviđene za nanošenje na kožu jednom do dvaput tjedno u obliku dodatne kure za njegu, a mogu se aplicirati samostalno na očišćenu kožu ujutro ili navečer ili pak u kombinaciji s dnevnom ili noćnom njegom, serumima, maskama nakon temeljitog pilinga.
AHA kiseline neko su vrijeme bile nepravedno gurnute na margine kozmetičkog kozmosa, ali su se ponovno zasluženo vratile u njegovo središte. Razlog? Odlično su rješenje za proširene pore, bore, ali i tamne podočnjake. Zato sve više žena hrli na kemijske pilinge čiji su neizostavni dio upravo ove voćne kiseline. Dostojna zamjena ovom tretmanu u kućnoj izvedbi predstavlja L’Oréal RevitaLift Bright Reveal Peel Pads, piling jastučići s glikolnom kiselinom, zlatnim standardom kada je riječ o kemijskim pilinzima i AHA kiselinama, koji se mogu koristiti tijekom dana ili navečer.
Ako ste mislili da su fluidi, losioni i emulzije predviđeni samo za njegu iznimno masne kože ili kao prvi korak njezine hranjive njege i hidratizaciju kože, očito niste probali Lancôme Rénergie Multi-Lift Ultra Fluid s teksturom bogatom poput najraskošnije kreme, čija snaga također počiva na ovim beauty kiselinama.
Dio redovite svakodnevne njege postale su i najrazličitije varijante maglica, antioksidativnih sprejeva i vodica koje su se pojavile kao nastavak sage o termalnim vodama u spreju, a ne koriste se samo za lice nego i za tijelo.
Brzorastući je trend i pojava tzv. clean kozmetike koja je pročišćena od svih nepotrebnih sastojaka te ne sadrži štetne tvari, alergene i nepoželjne kemikalije, poput proizvoda iz obnovljene linije domaćeg brenda Rosal Clean. Svi elementi takvih linija prirodnog su podrijetla i iz ekoloških izvora, a proizvođači se koncentriraju na minimalan broj sastojaka, što takve proizvode čini idealnim rješenjem za osobe s vrlo osjetljivom kožom.
Autor: I.T.